Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

20.06.2017
Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?
Uważasz, że płacisz dużo za OC? Sprawdź inne oferty ubezpieczenia na rynku. Jeśli okaże się, że w innym towarzystwie będzie taniej, możesz zrezygnować z obecnego towarzystwa i złożyć wypowiedzenie umowy. Jak to zrobić? Czy musisz spełnić jakieś warunki? Sprawdźmy.


 

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - obowiązująca polisa


Jedną z opcji jest wypowiedzenie umowy, której ważność dobiega końca w najbliższym czasie. Wypowiedzenie należy złożyć maksymalnie jeden dzień przed końcem obowiązywania ubezpieczenia. Zalecamy jednak, by rezygnacja z OC nastąpiła z pewnym wyprzedzeniem (około miesiąca), gdyż niedopełnienie formalności (np. błędne wypełnienie wniosku) może być podstawą do odmowy przyjęcia wypowiedzenia.

Co niezwykle ważne, jeśli zawarłeś z ubezpieczycielem umowę na pełny okres (12 miesięcy), nie możesz jej wypowiedzieć w czasie jej trwania. Nawet jeśli jesteś niezadowolony z usług, należy zapłacić za całość ubezpieczenia, a ochrona ustanie dopiero pod koniec trwania umowy, pod warunkiem złożenia wypowiedzenia.


Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - polisa automatycznie przedłużona


Co stanie się, gdy nie złożymy wypowiedzenia umowy OC? Polisa zostanie automatycznie przedłużona. Nie jest to wymysł ubezpieczycieli, a obowiązek prawny - ma to zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, które w Polsce jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Rezygnacja w tym przypadku jest jednak znacznie ułatwiona.

Automatycznie przedłużona polisa może zostać rozwiązana w każdym momencie. Musisz jednak złożyć stosowne wypowiedzenie i wykupić polisę u innego ubezpieczyciela. Co ważne, koszty będą rozliczane wyłącznie z faktycznego czasu trwania ochrony. Jeśli po 5 dniach od automatycznego przedłużenia polisy w firmie A wykupisz polisę w firmie B, to firmie A zapłacisz tylko za te 5 dni ochrony.


Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - używany pojazd


Zasady wypowiedzenia polisy są także bardziej przychylne osobom, które zakupiły używany pojazd, otrzymały go w spadku lub w ramach darowizny. W takiej sytuacji możesz w każdej chwili wypowiedzieć umowę OC dotychczasowemu ubezpieczycielowi, bez jakichkolwiek konsekwencji. Warto wiedzieć również, że taka polisa nie podlega automatycznemu przedłużeniu - konieczne będzie zawarcie nowej umowy.

Co niezwykle ważne, kupując używany pojazd i nie rezygnując z polisy, możesz zostać zobowiązany do dopłaty składki. Dotyczy to sytuacji, gdy np. jesteś młodym kierowcą i nie obowiązują Cię zniżki. Analogicznie, możesz starać się o zwrot nadpłaty, jeśli jesteś uprawniony do zniżek, których nie miał poprzedni właściciel pojazdu.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - umowa zawarta na odległość


Nieco inne warunki rezygnacji dotyczą także umów ubezpieczenia OC, które są zawierane na odległość, czyli przez internet lub telefon. Od takiej polisy możesz odstąpić przez 30 dni od daty jej zawarcia, bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Konieczne będzie jednak zapłacenie za cały okres, w którym pojazd był objęty ochroną.


Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - automatyczne rozwiązanie umowy


Istnieje także kilka sytuacji, gdy umowa ubezpieczenia OC zostaje automatycznie rozwiązana. Dzieje się tak wtedy, gdy:
 1. Pojazd zostanie wyrejestrowany, zezłomowany lub skradziony.
 2. Wykażesz całkowitą utratę pojazdu (np. motocykl doszczętnie spalił się wskutek wypadku).
 3. Pojazd zostanie zarejestrowany w innym kraju (wskutek jego sprzedaży lub zmiany Twojego miejsca zamieszkania).
 4. Miną 3 miesiące od ogłoszenia przez Twojego ubezpieczyciela upadłości.

   

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC - co warto wiedzieć?


Wiesz już wszystko odnośnie terminów rezygnacji z ubezpieczenia OC. Warto wspomnieć także o kilku innych kwestiach. Po pierwsze, sprawdź warunki rezygnacji. Co mamy na myśli? Przykładowo, w niektórych towarzystwach obowiązują konkretne druki wypowiedzenia i inne dokumenty nie są respektowane. Ubezpieczyciel może także określić sposób składania rezygnacji (osobiście, pocztą czy online).

Po drugie, wypowiedzenie musi zostać złożone w formie pisemnej. Wysyłając wypowiedzenie e-mailem, musisz załączyć skan lub zdjęcie wypowiedzenia z Twoim podpisem - bez podpisu rezygnacja z umowy jest nieważna. W przypadku wysyłki pocztą pamiętaj, że nie liczy się czas nadania, ale odebrania listu przez towarzystwo. Najlepiej wysłać więc rezygnację z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Po trzecie, rezygnując z OC, musisz mieć wykupioną kolejną polisę. Ubezpieczenie musi obowiązywać co najmniej od tego samego dnia, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Oczywiście nowa polisa nie jest konieczna do złożenia rezygnacji, ale brak ciągłości OC może skutkować karami finansowymi od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Szukasz ubezpieczenia pojazdu? Sprawdź naszą ofertę OC. Nasi konsultanci z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania.
Partnerzy
 • aegon
 • aviva
 • gruppo generali
 • Compensa
 • PZU
 • WARTA
 • MTU
 • Liberty
 • Ergo Hestia
 • hdi
 • interrisk

Kariera w Multi Financial

Z nami zrealizujesz się zawodowo
więcej

Umów się z konsultantem

więcej